![]() |
Berlín, křižovatka u stanice U-Bahnu Eberswalderstr. |
sobota 30. dubna 2016
KULT: Za uměním na nádraží

Jako mnoho jiných železničních stanic je i ta štiavnická poněkud předimenzovaná a zbytečná. Do města už nepřijíždějí tisíce lidí za prací, protože všechny větší továrny a doly dávno zavřely. Provoz na lokální trati je proto omezený a ztrátový. Nikdo si však nedovolí komunistickou "stavbu mládeže" zavřít, aby za to nenesl politickou odpovědnost.
Velkorysý prostor nádražní haly zaujal výtvarníka Svätopluka Mikytu a uměleckou teoretičku a kurátorku Zuzanu Bodnárovou. Když se tento pár přistěhoval před sedmi léty do nedaleké obce Ilija, vybral si štiavnické nádraží za místo svých uměleckých aktivit. Město jim nabízelo několik objektů přímo v centru, ale nechtěli být závislí na politické reprezentaci, měnící se po každých volbách. Proto si raději pronajali železniční stanici, ležící na periferii Štiavnice. "Má to i další výhody jako třeba větší klid na práci," dodává Zuzana Bodnárová. Předtím žili šest let v Praze, rok v Berlíně, cestovali po uměleckých rezidencích po světě. Únava z velkoměsta a potřeba většího klidu, aby mohli "nerušeně přemýšlet o věcech a pracovat", je přivedla do Banské Štiavnice. Umělecký provoz ve velkých metropolích má podle Svätopluka Mikyty někdy až absurdní rozměry: "Jdete na vernisáž v Berlíně, kde potkáte 400 neznámých lidí, kteří jsou na první pohled umělci. To město je jimi přeplněné."
![]() |
Zuzana Bodnárová a Svätopluk Mikyta - teoretička umění, výtvarný umělec, ajzboňáci. |
Umělecké nádraží leží na periferii Banské Štiavnice a to samé lze říci o zájmu jeho obyvatel a politické reprezentace o to, co se tam děje. "Neděláme lidové aktivity. Na druhou stranu si myslíme, že současné umění obohacuje kulturní spektrum ve městě a je pro určité lidi a návštěvníky zajímavé," komentuje to Zuzana Bodnárová. A nemá smysl si publikum vychovat, třeba mezi studenty? "Zkoušeli jsme zapojit poslední ročník gymnázia, což je věk, kdy se lidé začínají zajímat o tyto věci a rozumět jim. Jenže ti šikovnější záhy odejdou na vysoké školy a jsou pryč".

Zuzana Bodnárova a Svätopluk Mikyta řídí provoz na štiavnickém nádraží sedmým rokem. "Většina lidí si myslí, že jsme tady za symbolické jedno euro, ale tak to není. Státním železnicím platíme nájem okolo 500 eur měsíčně a jako správce nádraží máme různé povinnosti". Činnost financují z grantů a podpory slovenského ministerstva kultury, něco vydělá prodej uměleckých děl a publikací. "Celý projekt stojí a padá na vztahu, který máme mezi sebou."
TRIP: Na skok v Krakowě
Z Prahy do Krakau za 290 Kč. Tuhle nabídku Regiojetu nešlo odmítnout. Jako každá "výhodná nabídka" má samozřejmě háček: zpáteční cesta je již za plnou cenu. Podobnou strategii používají též konkurenční České dráhy. To mě však netrápilo, protože jsem chtěl pár dnů zůstat ve Slezsku.

Svinovské nádraží prošlo celkem zdařilou modernizací, ovšem v Ostravě na mě vždy doléhá určitá existenciální tíseň, i na tomto docela hezkém místě, které se nemohu zbavit. Příjezd autobusu je proto vysvobozením. Jedeme plochým Slezskem ke Katowicím. Industriální charakter krajiny na české i polské straně je stejný, hranice mezi nimi téměř nepostřehnutelná. Před Katowicemi přibývá monstrózní dopravní infrastruktura, postavená za peníze EU. Letmý pohled z oken autobusu ukazuje Katowice jako škaredé, urbanistický až brutální město, které je tím ale zajímavé.

Krakow proběhnu po obvyklé turistické trase Rynek Glowny - Wawel - Kazimierz a registruji násobně větší turistický provoz od poslední návštěvy. Nakonec jsem vždy zvědavý hlavně na židovský Kazimierz, který jsem poprvé navštívil před dvaceti léty. Historicky cenné místo bylo zapsáno na seznam UNESCO již v roce 1978, ale teprve celosvětový ohlas Schindlerova seznamu objevil jeho krásu a skrytý potenciál pro širší veřejnost. Ospalá a zanedbaná čtvrť začala být v módě jako nekonformní kulturní alternativa k centru Krakova a později jako místo, kde lze vydělat na turistech. Proto mohu už jen vzpomínat na prázdné šedivé ulice se zanedbanými bloky domů, mezi nimiž proluky, vyrubané nesmiřitelně kráčejícími dějinami. Teď jsou všude kavárny, hospody a fastfoody se zapiekankou.
"Šest set let existoval židovský Krakov. Po dnešním večeru těch šest set let bude jen pověst," pateticky ohlašuje likvidaci ghetta esesák Amon Goeth v Schindlerově seznamu. Jaká je současná identita Kazimierze? Trochu polská, trochu židovská, ze všeho nejvíc asi turistická...
Na Krakow padá soumrak. Za šera ztrácí přítomnost jasné kontury, stíny minulosti ožívají. Digitální hodiny na portálu kostela precizně odpočítávají náš vyměřený čas. Budu si muset pospíšit, abych se před Soudným dnem stihl vrátit domů...
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)